rynek kryptowalut

Ostry rajd kryptowalut. Bitcoin, Ethereum, Stellar rosną jak szalone, a to nie koniec

Ostatnia doba dla kryptowalut jest wyjątkowo pomyślna. Potężne wzrosty zaliczył m.in. Bitcoin, przebijając granicę 35 tys. dolarów (około 130 tys. zł), co jest absolutnym rekordem w historii. Znaczny skok mają także Ethereum, Stellar, Litecoin. Wraz ze wzrostem wartości rosną także obroty. Te w ponidziałek przekroczyły już 68 mld dolarów.

Kurs praktycznie wszystkich kryptowalut poszybował w ciągu ostatniej doby o dobrych kilka procent. W jednym przypadku o nawet o 40 proc. w ciągu kilkunastu godzin. Tak duże wzrosty wartości odnotował Stellar, którego aktualna cena wynosi już ponad 0,82 zł. Za dobrymi wynikami Stellar stoi przede wszystkim informacja o zawarciu współpracy pomiędzy Stellar Fundation a Ministerstwem Finansów na Ukrainie. Partnerstwo dotyczyć ma “digitalizacji hrywny”.

bitcoin

Rynek kryptowalut wart już prawie bilion dolarów

Pozostałe waluty w aspekcie procentowym, aż tak dużych wzrostów nie osiągnęły, ale jeśli wziąć pod uwagę wartość kwotową, to inwestycja np. w jednego Bitcoina dała blisko 2 tys. dolarów zysku w ciągu niespełna godziny. Kurs Bitcoin przebił bowiem granicę 35 tys. dolarów pomiędzy 4:40 a 5:30 (CET). Wzrost widoczny jest na poniższym wykresie. Rajd Bitcoina trwa już około miesiąca.

bitcoin

Ogromne wzrosty wartości odnotowały w ostatnich godzinach także Ethereum +9,16 proc. w ciągu doby, Chainlink +7,12 proc, Litecoin +7,85 proc. Z pozostałymi świecącymi w ostatnich godzinach na zielono walutami zapoznać możecie się tutaj.

Dalsze wzrosty

Wraz ze wzrostem wartości Botcoina, Litecoina, Stellara czy innych wirtualnych walut rosną także obroty na rynku. Te w poniedziałek przebiły niespotykaną dotąd granicę 68 mld dolarów w ciągu doby! Dla porównania jeszcze rok temu średni dobowy obrót na rynku kryptowalut wynosił 13,1 mld dolarów.

Jak szacują ekonomiści dużych banków inwestycyjnych, cena Botcoina rosnąć będzie dalej, a jego granica przekroczyć może – w ocenie J.P. Morgan 138 tys. dolarów. Zdaniem ekonomisty z CitiBank nawet 318 tys. dol.

Wpływ na to mają przede wszystkim transakcje coraz większych funduszy inwestycyjnych, a także zainteresowanie walutami wirtualnymi przez rządy krajów, jak choćby Ukraina. Duże znaczenie ma także akceptacja płatności np. Bitcoinem przez coraz większą ilość firm czy instytucji płatniczych. O udostępnieniu tej możliwości poinformował niedawno PayPal.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter i wspieraj nas swoją obecnością!

Czytaj także
Total
0
Reakcji