Podatek cukrowy wzrost cen

Podatek cukrowy już uderza po kieszeni. Ogromne wzrosty cen napojów słodzonych

Podatek cukrowy, dzięki któremu – w opinii rządu – Polacy mają spożywać mniej cukru, wszedł w życie 1 stycznia. Już na drugi dzień niektóre sklepy podniosły ceny napojów gazowanych nawet o 30 proc., co widać na sklepowych półkach.

Podatek cukrowy wszedł w życie kilka dni temu. Od 1 stycznia 2021 r. na producentach napojów słodzonych ciąży dodatkowa opłata w stałej wysokości 50 groszy za każde 100 ml napoju zawierającego do 5 gramów cukru. To jednak niejedyny koszt.

Ustawodawcy dodali w ustawie także zapis, który przewiduje opłatę cukrową w wysokości 5 groszy za każdy gram cukru przekraczający podstawowy limit (5 gramów). W przypadku napojów zawierających kofeinę lub taurynę opłata wyniesie 0,10 zł. Maksymalna wysokość opłaty w przeliczeniu na litr napoju wynosić ma 1,2 zł.

WAŻNE! Podatek cukrowy dotyczy także napojów słodzonych zamiennikami cukrów (np. słodziki). Dlatego Coca-Cola ZERO bądź inne napoje “No sugar”, także dotknięte są nowym podatkiem.

Podatek cukrowy – wzrost cen napojów

Zdaniem ekonomistów z Credit Agricole, jeśli podatek cukrowy byłby w całości przerzucony na konsumentów, napoje słodzone – w niektórych przypadkach – podrożałyby nawet o 45 proc. W przypadku Coca-Coli czy Pepsi cena mogłaby skoczyć o 36-37 proc.

podatek cukrowy

Szacunkowy jeszcze do niedawna wzrost cen napojów słodzonych z uwagi na obciążenie producentów podatkiem cukrowym właśnie staje się jednak faktem.

W zgłoszeniu na Facebook otrzymaliśmy zdjęcie z jednego z warszawskich marketów sieci Biedronka, na którym widać, że cena Coca-Coli jeszcze kilka dni temu wynosiła 3,69 zł / litr napoju, dziś już cena tej samej pojemności kosztuje 4,69 zł. Stanowi to wzrost o 27 proc. w zaledwie dwa dni!

podatek cukrowy
Podatek cukrowy Coca-Cola Zero 1 litr. Foto: Czytelnik primenews.pl

Pamiętajmy także, że jest to jednak Biedronka, która ceny ma zwykle niższe niż małe sklepy osiedlowe czy mniejsze dyskonty, dzięki stosownym rabatom ilościowym oraz większym możliwościom negocjacyjnym z producentami.

Wzrost cen widoczny także online. Jak informuje na Twitterze Rafał Mundry, cena Coca-Coli w aplikacji Glovo wzrosła z 4,35 zł na 6,29 zł.

Podatek cukrowy. Małpki w górę

Podatek cukrowy to jednak nie tylko wzrost cen napojów słodzonych czy energetyzujących. Ustawodawcy zadbali także o producentów alkoholi, a konkretniej alkoholi sprzedawanych w opakowaniach nieprzekraczających 300 ml. Dodatkowa opłata (podatek) od 1 stycznia 2021 r. wynosi w tym przypadku 25 zł od każdego litra 100-procentowego alkoholu.

Whisky z Colą już niedługo może być “rarytasem”

Jeśli producenci napojów słodzonych oraz alkoholi zdecydują się na przeniesienie ciężaru tego podatku na konsumentów, już niedługo poniższy rysunek może być wyjątkowo trafiony.

Bądź na bieżąco! Dołącz do nas na Facebook lub Twitter.

Czytaj także
Total
0
Reakcji