Leszek Czarnecki pozywa pekao sa

Leszek Czarnecki pozywa członków zarządu Pekao S.A. za przymusowe przejęcie Idea Bank

Mecenas Roman Giertych poinformował 31 grudnia, że przyjął od swojego mocodawcy, Leszka Czarneckiego “zlecenie na pozew” przeciwko członkom zarządu Pekao S.A. Łączna kwota roszczenia opiewać ma na 300 mln zł. Sprawa dotyczy przejęcia Idea Bank przez Pekao w wyniku przymusowej restrukturyzacji.

Roszczenie wobec członków zarządu Banku Pekao S.A. dotyczy przymusowego przejęcia Idea Bank S.A., o którym pisaliśmy wczoraj. Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) zdecydował się doprowadzić do przymusowej restrukturyzacji banku L. Czarneckiego z uwagi na “złą sytuację Idea Banku” oraz widmo jego bankructwa.

Czarnecki pozywa członków zarządu Pekao S.A.

O roszczeniu opiewającym na 300 mln zł. poinformował w czwartek 31 grudnia mecenas Leszka Czarneckiego, Roman Giertych.

Wstępna wycena roszczeń dr L. Czarneckiego wobec członków zarządu Pekao, to ok. 300 milionów, ale roszczenie jest solidarne (czyli dochodzone od nich wspólnie).

– napisał na Twitterze Roman Giertych.

Mecenas prosi także o kontakt członków zarządu Pekao, którzy głosowali przeciwko przejęciu Idea Bank. Przypomnijmy bowiem, że chwilę po konferencji, na której poinformowano o przejęciu Idea Bank przez Pekao, swoją rezygnację złożyło dwóch członków zarządu Pekao S.A., Tomasz Styczyński i Grzegorz Olszewski. Jak wskazano w komunikacie “mieli odmienną wizję rozwoju banku”. W tym samym czasie media donosiły, że głosowanie za przejęciem Idea Bank nie było jednomyślne. Nie wskazano jednak, kto był za, a kto przeciw.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Leszka Czarneckiego, niezależnie od pozwu przeciwko członkom zarządu Pekao S.A., Czarnecki chce złożyć do sądu administracyjnego w Warszawie odwołanie od decyzji BFG, która doprowadziła do przejęcia Idea Bank. W wydanym oświadczeniu zapowiedział także skargę na działania Funduszu do Trybunału Międzynarodowego.

Czytaj także: W tych bankach przedsiębiorcy mogą wnioskować o subwencję PFR

– Ponieważ głównym inwestorem Idea Bank S.A. jest mój podmiot zarejestrowany w Holandii zapowiadam, że działania BFG i KNF będą miały skutek w postaci roszczeń odszkodowawczych przed Trybunałem Międzynarodowym ustanawianym na podstawie specjalnej umowy inwestycyjnej pomiędzy Polską, a Holandią na kwotę stanowiącą wartość moich udziałów i przyszłych z nich zysków – napisał Czarnecki w oświadczeniu.

I dodał, że “decyzja o praktycznej nacjonalizacji Idea Banku jest jawnym pogwałceniem prawa. Odbywa się ona w sytuacji, gdy Idea Bank zaczął osiągać pozytywne efekty restrukturyzacji”. Tego samego zdania jest jego obrońca, Roman Giertych.

Giertych: Przejęcie Idea Bank to jawne oszustwo na ogromną skalę

Mecenas Leszka Czarneckiego odnosząc się do przymusowego przejęcia Idea Banku przez Pekao S.A., wypuścił wczoraj całą serię tweetów, którymi w dosadny sposób przekonuje, że sprawa jest polityczna, a samo przejęcie banku to oszustwo na ogromną skalę.

“Plan Zdzisława realizowany” – napisał w jednym z nich Roman Giertych.

Mecenas odniósł się także do próby zastosowania aresztu na Leszku Czarneckim oraz zatrzymaniu jego samego w połowie listopada 2020 r. “Panie i Panowie witamy Nowy Rok w standardach Azji Środkowej” – dodał R. Giertych.

Adwokat wspomniał także, że w przeddzień decyzji wydanej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, spółka Leszka Czarneckiego wpłaciła do Idea Bank kwotę 25 mln zł tytułem dokapitalizowania. Wpłata dokonana została za wiedzą Komisji Nadzoru Finansowego oraz BFG.

Artykuł aktualizowany.

Bądź na bieżąco! Dołącz do nas na Facebook lub Twitter.

Czytaj także
Total
0
Reakcji