wsparcie dla przedsiębiorców i samorządów

Wicepremier Jarosław Gowin o wsparciu dla innych niż górskie regionów Polski

Czy przedsiębiorcy i samorządy z innych niż górskie regionów Polski będą mogli liczyć na dodatkowe wsparcie z uwagi na narodową kwarantannę? Na pytanie odpowiada wicepremier Jarosław Gowin.

Wczoraj podczas rozmowy z dziennikarzem “DGP” Jarosław Gowin poinformował, że podległy mu resort opracowuje plan wsparcia dla subregionów górskich, które znacznie ucierpią w wyniku “narodowej kwarantanny”. Na pomoc tym regionom, ale także przedsiębiorcom, rząd przeznaczyć ma setki milionów. Jeszcze dziś ma zapaść decyzja o wysokości kwoty, która zostanie na ten cel przeznaczona.

We wtorek w godzinach porannych kwestię tę poruszył także prowadzący audycję Sygnały Dnia w radiowej Jedynce. Podczas rozmowy wicepremier podkreślił, że – Regiony górskie są szczególnie dotknięte nie tylko kryzysem gospodarczym, ale także społecznym, ponieważ są to regiony, które […] żyją z tych miesięcy zimowych przez resztę roku.

Czytaj także: Czy rząd rozszerzy tarczę 6.0?

Gowin wskazał, że te regiony szczególnie mocno odczuwają skutki wprowadzanych obostrzeń i – jak dodał, rząd chce wspierać nie tylko przedsiębiorców dotkniętych bezpośrednimi, administracyjnymi ograniczeniami. – Chcemy wspierać także samorządy – dodał wicepremier.

Na ich wsparcie rząd chce przeznaczyć dodatkowe środki, aby samorządy mogły samodzielnie wspierać lokalnych przedsiębiorców z “zaoszczędzonych” pieniędzy. – Wójt, Burmistrz czy Starosta wie, któremu przedsiębiorcy dać szczególne ulgi czy udzielić innej formy pomocy. – mówił Jarosław Gowin.

Pomoc dla innych części Polski

W dalszej części rozmowy prowadzący zadał pytanie o wsparcie innych regionów Polski i przedsiębiorców, którzy mocą rozporządzenia także nie mogą prowadzić działalności. A – jak sam zauważył – ich także dotkną niedługo dodatkowe restrykcje.

Czytaj także: Jest rozporządzenie o zakazach i nakazach od 28 grudnia! Sylwester z zakazem przemieszczania się

Wicepremier, odnosząc się do tej kwestii, powołał się na tarczę turystyczną. – Tu rozciągamy tę pomoc na tarczę turystyczną, która obowiązywała w okresie wrzesień, październik, listopad, ale teraz rozciągamy na branżę turystyczną, wszystkie te rozwiązania, które zastosowaliśmy w stosunku do pozostałych branż. Wydaje mi się, że z tych działań, które są teraz najważniejsze, trzeba wymienić przede wszystkim Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. – stwierdził szef resortu rozwoju.

Gowin dodał także, że cały czas negocjowane jest z Komisją Europejską kolejne rozwiązania. Minister wskazał tutaj “niestosowaną jeszcze w Europie metodę”, polegającą na dofinansowaniu, do 70 proc. kosztów stałych.

– To są wielomiliardowe kwoty, które trafią do tych kilkudziesięciu branż dotkniętych obostrzeniami”. – podsumował wicepremier.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter i wspieraj nas swoją obecnością.

Czytaj także
Total
0
Reakcji