lot dofinansowanie

Ogromne wsparcie dla LOT na walkę z koronawirusem

W wykazie prac legislacyjnych znalazł się projekt uchwały Rady Ministrów, która zakłada, że Polskie Linie Lotnicze LOT otrzymają do 2 mld 940 mln zł. wsparcia na walkę ze skutkami pandemii COVID-19 i przywrócenie firmy do stanu sprzed niej.

Wsparcie dla LOT na blisko 3 mld zł

W piątkowe popołudnie w wykazie prac legislacyjnych znalazł się projekt uchwały Rady Ministrów dotyczący rządowego wsparcia dla Polskich Linii Lotniczych w związku z sytuacją przedsiębiorstwa spowodowaną pandemią COVID-19.

Jak czytamy w projekcie przedstawionej uchwały, PLL LOT w ramach walki ze skutkami pandemii koronawirusa miałby otrzymać pomoc rządową w wysokości nieprzekraczającej 2 mld 940 mln zł. To tyle, co wartość całej tarczy finansowej 2.0 dla mikro przedsiębiorców.

“Celem pomocy jest zapewnienie płynności, rentowności i przywrócenie struktury kapitałowej PLL LOT sprzed pandemii COVID-19” – napisano.

Wsparcie dla LOT polegałoby na udzieleniu przez Polski Fundusz Rozwoju pożyczki w kwocie 1,8 mld zł, a także dokapitalizowanie spółki w kwocie 1 mld 140 mld zł, czyli wartości nieprzekraczającej 250 mln euro. Pieniądze na dokapitalizowanie Polskich Linii Lotniczych pochodzić mają z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

W sprawie projektu toczą się już rozmowy z przedstawicielami Komisji Europejskiej, która musi wyrazić zgodę na wsparcie LOT w zaproponowanej postaci.

Szef PFR: W ciągu tygodnia LOT otrzyma 1,8 mld pożyczki

Do kwestii wsparcia dla PLL LOT na Twitterze odniósł się dziś Paweł Borys, prezes PFR, który napisał, że LOT przed pandemią był dynamiczną i rentowną firmą, a jej straty wynikają wprost z pandemii koronawirusa.

Borys dodał także, że Polskie Linie Lotnicze LOT będą mogły liczyć na pożyczkę w kwocie 1,8 mld zł już w ciągu tygodnia.

Jak widać, jeśli chodzi o dużych graczy, wsparcie można wypłacić szybko i mniej medialnie, niż to adresowane do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców.

Dołącz do nas na Facebook lub Twitter i bądź na bieżąco!

Czytaj także
Total
0
Reakcji