dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony? Jest projekt, ale jest też małe ale …

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony? Prawdopodobnie tak, ale do kiedy? W rządowym Centrum Legislacji pojawił się właśnie projekt rozporządzenia, który zakłada wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego “nie dłużej niż do 17 stycznia”. Czy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony?

Tematy w artykule: Do kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Czy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wynikający z wprowadzanych przez rząd restrykcji, a konkretniej zamknięciu szkół obowiązywać miał finalnie – po jednym już przedłiżeniu – do 24 grudnia. Rządzący nie brali pod uwagę przedłużenia, ponieważ święta, okres noworoczny i nadchodzące ferie sprawiały, że dzieci i tak miałyby wolne dni w tym czasie. Zasiłek opiekuńczy zostanie jednak – prawdopodobnie – przedłużony.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony?

Wszystko na to wskazuje. Wczoraj bowiem (17 grudnia) w rządowym centrum legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który zakłada przyjęcie prawa do jego pobierania, jednakże nie dłużej niż do 17 stycznia włącznie. Wynikać ma to z ogłoszonej – także wczoraj – narodowej kwarantanny, które trwać ma właśnie do 17 stycznia 2020 r.

Tylko gdy przyjrzymy się zamysłowi nieco bliżej okazać się może, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy mógłby być wypłacany nie za okres 28.12-17.01.2021 r., a jedynie za dni 28.12, 29.12,30.12, 02.01.2021 r. Te dni bowiem są dniami roboczymi, w których zazwyczaj szkoły są otwarte. Od 4 stycznia obowiązywać mają jednak ferie zimowe na terenie całej Polski, a ciężko sobie wyobrazić, aby za okres ten rządzący chcieli wypłacać rodzicom dodatkowe zasiłki…

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla kogo

Obowiązujący do 24 grudnia dodatkowy zasiłek opiekuńczy zakładał wsparcie rodziców dzieci do 8 lat, o ile rodzic sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem w przypadku zamknięcia z powodu pandemii COVID-19 szkoły, żłobka, przedszkola, lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Dodatkowo zasiłek opiekuńczy wypłacany jest w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub innego (dziennego) opiekuna z powodu COVID-19

Ponadto dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci niepełnosprawnych wg. poniższych kryteriów:

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności;
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter i bądź na bieżąco.

Czytaj także
Total
0
Reakcji