kolejne miliardy dla tvp

Kolejne miliardy dla TVP i Polskiego Radia bezpośrednio w budżecie na 2021 r.

Blisko 2 mld zł mogą trafić na rekompensaty dla TVP, Polskiego Radia i mediów regionalnych w 2021 r. I mimo że Ustawa ma już kilka miesięcy, to w czwartek do budżetu na 2021 rok trafiła odpowiednia poprawka.

Mateusz Morawiecki ogłosił wczoraj kolejną formę pomocy dla przedsiębiorców, którym sam uprzednio zakazał prowadzenia działalności. 3 mld mają trafić do mikro przedsiębiorców, 7 do małych i średnich, a 25 mld do dużych. Subwencje, bo o nich mowa mają ruszyć w styczniu lub lutym. Aby ich nie zwracać, firma będzie musiała utrzymać działalność i zatrudnienie przez kolejne 12 miesięcy. Więcej o Tarczy Finansowej 2.0 przeczytasz tutaj.

Blisko 2 mld dla TVP i Polskiego Radia

Mniej więcej w tym samym czasie do projektu budżetu państwa na 2021 rok trafia poprawka inicjowana przez posła Henryka Kowalczyka, dzięki której media publiczne będą mogły liczyć nawet na 1,95 mld zł. w ramach rekompensat za utracony w 2021 r. abonament. Ich przekazanie – w formie papierów wartościowych – na polecenie ministra kultury, miałby zlecać prezes Rady Ministrów (premier).

Sprawę na Twitterze nagłośnił Janusz Cichoń, który jednocześnie wskazał, że pieniądze te bardziej potrzebne są np. służbie zdrowia.

W pkt 4 art. 8 projektu znalazł się zapis, który stanowi, że „upoważnia się Ministra Finansów do przekazania, na polecenie Prezesa Rady Ministrów, wydane w związku z wnioskiem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych jako rekompensatę z tytułu utraconych w roku 2021 wpływów z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień”.

W dalszej jego części czytamy “wartość nominalna nowo wyemitowanych skarbowych papierów wartościowych na ten cel nie może przekroczyć kwoty 1,95 mld zł i być większa niż kwota kosztów poniesionych w związku z realizacją misji publicznej.

Do sprawy odniosła się także rzecznika PiS Aneta Czerwińska. Zapytana przez redaktora Money o to, czy w aktualnej sytuacji gospodarczej związanej z pandemią koronawirusa tych środków nie należałoby przeznaczyć m.in. na służbę zdrowia, stwierdziła, że:

Trudna sytuacja uderza także w media i twórców. Media publiczne przekazują informacje, ale to też miejsce, w którym artyści mogą tworzyć, produkować swoje dzieła, które przekazywane są odbiorcom-obywatelom. Twierdzenie, że należy pozbawić obywateli prawa do informacji i kultury, a artystów możliwości jej tworzenia w tym trudnym czasie jest niepoważne i się z nim nie zgadzam.

A Wy co o tym myślicie? Komentuj

Czytaj także
Total
0
Reakcji