dodatek solidarnościowy do kiedy

Dodatek solidarnościowy. Ponad 195 tys. wypłaconych świadczeń. Do kiedy można wnioskować?

Zachęcam do składania wniosku o dodatek solidarnościowy, to ostatni dzwonek – apeluje Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Do tej pory przyznano już ponad 195 tys. świadczeń na kwotę niemal 260 mln zł. Do kiedy można wnioskować o dodatek solidarnościowy?

Do tej pory przyznanych zostało już ponad 195 tys. świadczeń na łączną kwotę blisko 260 mln zł. To realne wsparcie i pomoc dla tych, którzy na skutek pandemii stracili pracę. To także przykład dotrzymanego słowa i wiarygodności.

– przekonuje dziś minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dodatek solidarnościowy

O specjalne świadczenie przyznawane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wnioskować mogą osoby, które w wyniku pandemii koronawirusa, po 15 marca 2020 r. utraciły pracę lub ich umowa na czas określony w tym czasie wygasła.

Kwota świadczenia wynosi 1400 zł i wypłacana jest maksymalnie przez okres 3 miesięcy, przy czym w przeciwieństwie np. do zwolnienia z ZUS dla przedsiębiorców, termin ten nie jest liczony wstecz. Oznacza to, że dodatek solidarnościowy otrzymać można za okres od dnia złożenia wniosku.

Co ważne, – osoby pobierające dodatek solidarnościowy podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS – czytamy na stronie ministerstwa.

Dodatek solidarnościowy do kiedy można wnioskować?

O dodatek solidarnościowy wnioskować można najpóźniej do dnia 31 sierpnia 2020 r. Przypomina o tym dziś także Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na swoim twitterowym profilu.

Osoby, które po 15 marca 2020 r. utraciły pracę lub ich umowa okresowa wygasła muszą zarejestrować się w PUE ZUS i tam też złożyć wniosek o dodatek solidarnościowy. Jak przekonuje ZUS, wszystko odbywa się automatycznie, a sam proces jest intuicyjny.

Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter.

Czytaj także
Total
0
Reakcji