małe instytucje płatnicze 2020

Już ponad 60 Małych Instytucji Płatniczych w Polsce. Tylko w tym roku przybyło ich siedemnaście

Małych Instytucji Płatniczych (MIP) w Polsce przybywa z każdym miesiącem. Tylko w tym roku na polskim rynku pojawiło się ich 17. Rekordowym miesiącem był lipiec – przybyło ich łącznie 6. Aktualnie na rynku usług płatniczych mamy już ponad 100 podmiotów, z czego 65 to właśnie MIP-y.

Wprowadzenie w 2018 r. dyrektywy PSD2 określającej (obok innych postanowień) tzw. Małą Instytucję Płatniczą (MIP) otworzyło drogę dla fintechów / start-upów, które chcą obsługiwać płatności na terenie RP. Dzięki tzw. piaskownicy regulacyjnej, firmy mogą “testować” swoje rozwiązania, co stanowi dla nich ostatnią prostą do uzyskania licencji KIP (Krajowej Instytucji Płatniczej). Wystarczy, aby dokonały wpisu do rejestru.

Czytaj także: Jeden z pierwszych internetowych kantorów zamyka swoją działalność

W pierwszym roku działalności MIP, Komisja Nadzoru Finansowego dokonała 10 rejestracji MIP-ów. W 2019 pojawiło się ich już 38. Rok 2020 zapowiada się podobnie, ponieważ do dnia dzisiejszego w rejestrze przybyło 17 nowych podmiotów.

Nowe Małe Instytucje Płatnicze 2020

Zgodnie z ogólnodostępnymi danymi zawartymi w rejestrze MIP w 2020 przybyło 17 podmiotów, które uprawnione są do obsługi płatności w kraju. Rekordowy pod względem ilości wpisów – tak samo jak rok wcześniej – był lipiec. W rejestrze KNF pojawiło się bowiem 6 wpisów.

“Lipcowe MIP-y”

  • Fabryka Graczy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  • BC Payments spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  • Polski System Płatności spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  • Horus International Group spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  • PAGAVA spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  • Józef Jastrząb Firma Handlowo Usługowa.

Warto dodać także, że wśród 65 wszystkich podmiotów, które w ostatnich dwóch latach pojawiły się w rejestrze, trzy z nich zostały w tym czasie wykreślone.

Dane zawarte w Rejestrze Małych Instytucji Płatniczych są jawne i każdy może zapoznać się z nimi w dowolnym momencie wchodząc na stronę KNF.

Total
0
Reakcji