pekao

Pekao SA przeszedł “koronatest”. Wyniki banku lepsze od zakładanych, ale spadki i tak ogromne

Bank Pekao SA podał dziś wyniki finansowe za II kwartał 2020 r. Zysk netto wyniósł 359 mln zł. i był znacznie lepszy od oczekiwań analityków, którzy wróżyli bankowi 271 mln zł. Jednocześnie Pekao SA odnotowało tym samym stratę o 38 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku.

W opublikowanym dziś komunikacie Pekao SA podał wyniki finansowe za drugi kwartał 2020 r. Wynika z nich, że zysk netto stopniał o 38 proc. rdr, jednak był o 88 mln wyższy, niż oczekiwane przez analityków 271 mln zł. Spadki są znaczne “głównie z powodu dodatkowych, konserwatywnie zawiązanych odpisów kredytowych związanych z COVID-19”.

Pekao zaznaczył, że za wyniki w drugim kwartale 2020 r. odpowiedzialna jest pandemia koronawirusa, przez którą  RPP “zmuszone było” do znacznego cięcia stóp procentowych, jednak dzięki odpowiednim działaniom, udało się bankowi znacznie ograniczyć wpływ COVID-19 na te wyniki.

Jak podkreślono – w obliczu niepewnego otoczenia bank kontynuował politykę odpowiedzialnego podejścia do zarządzania ryzykiem intensyfikując monitoring portfela oraz tworząc dodatkowe odpisy kredytowe. Inicjatywy kosztowe, wdrożenia kolejnych produktów cyfrowych wraz ze zdywersyfikowanym portfelem kredytowym pozwoliły bankowi ograniczyć negatywny wpływ epidemii COVID-19 na wyniki finansowe.

Nie przegap: Dopłaty do kredytów dla przedsiębiorców dostępne już w Pekao SA. Bank zawarł z BGK stosowną umowę

Pekao SA informuje także, że mimo lockdownu oraz szeroko rozumianej pandemii koronawirusa, skala działalności Grupy Pekao cały czas rosła. Suma bilansowa na koniec pierwszego półrocza zwiększyła się aż o 20 proc. rdr. i wyniosła 235 mld zł. To zaś uplasowało bank na drugim miejscu pod względem sumy aktywów.

Pandemia koronawirusa przyśpieszyła działania banku ukierunkowane na “efektywność, cyfryzację i transformację operacyjną”.

Drugi kwartał i cała pierwsza połowa 2020 roku była dla Banku Pekao trudnym testem warunków skrajnych, jakie stworzyła pandemia COVID-19. Nasze wysiłki z jednej strony koncentrowaliśmy na dostarczeniu klientom elastycznych, dopasowanych do nadzwyczajnych warunków produktów, z drugiej – przyspieszaliśmy w zakresie cyfryzacji oraz działań nakierowanych na efektywność i jeszcze lepsze zarządzanie kosztami.

– powiedział Leszek Skiba, p.o. prezesa zarządu Pekao i dodał, że

stopniowe ożywienie w gospodarce obserwowane w drugim kwartale jest dobrym zwiastunem na kolejne miesiące i będzie pozytywnie przekładać się na naszą działalność biznesową.

O tym, że Pekao przeszedł “test COVID 19” poinformowano także na Twitterze.

Dołącz do nas na Facebook lub Twitter i bądź na bieżąco.

Czytaj także
Total
0
Reakcji