banknot z kaczyńskim

Lech Kaczyński obok Piłsudskiego, Chopina, czy Słowackiego na banknocie kolekcjonerskim NBP

Banknot z Kaczyńskim dostępny od listopada 2021 r. NBP poinformował wczoraj o planach emisji nowych monet i banknotów kolekcjonerskich na 2021 r. Wśród nich znajdzie się nominał 20 zł z wizerunkiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Do tej pory na banknotach o tym nominale pojawili się m.in. Józef Piłsudski, Jan Długosz, Maria Skłodowska-Curie, Fryderyk Chopin, czy Juliusz Słowacki.

Narodowy Bank Polski poinformował wczoraj (31 lipca) o planach emisyjnych nowych banknotów i monet kolekcjonerskich na rok 2021. Zgodnie z zapowiedzią, w ramach serii “Warto być Polakiem”, na jednym z banknotów pojawi się wizerunek Lecha Kaczyńskiego.

Banknot z Kaczyńskim od 2021 r

Wizerunek Lecha Kaczyńskiego pojawić się ma na banknocie o nominale 20 zł. Zgodnie z opublikowanym przez NBP planem, banknot z Lechem Kaczyńskim zostanie wydrukowany w ilości 60 tys. szt, a emisja planowana jest na listopad 2021 r. W ramach tej samej tematyki (Warto być Polakiem) NBP zamierza wypuścić także srebrną monetę “Pamięci ofiar stanu wojennego” o nominale 10 zł i wadze 14,14 gr.

Nie przegap: Kolejny bank podnosi opłaty od jesieni

Banknot z Kaczyńskim nie będzie pierwszym “pieniądzem kolekcjonerskim”, na którym znajdzie się wizerunek zmarłego w 2010 r. prezydenta. Dekadę temu pojawił się on także na srebrnej monecie okolicznościowej, wybitej w ramach upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej. Narodowy Bank Polski informuje, że opublikowany wczoraj plan emisyjny może ulec zmianie.

Monety i banknoty kolekcjonerskie na 2021 r

Plan emisyjny NBP monet i banknotów kolekcjonerskich na 2021 r. obejmuje także kontynuację serii Skarby Stanisława Augusta z wizerunkiem Jana Kazimierza Wazy (styczeń 2021). W planie znalazło się także miejsce na kontynuację serii “Wielcy polscy ekonomiści” z wizerunkiem: Adama Krzyżanowskiego, Edwarda Taylora, Tadeusza Brzeskiego, Adama Heydela, czy Ferdynanda Zweiga.

Nie zabraknie także moment bitych w ramach tematu “Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”. Na srebrnej 10 złotówce pojawi się (kontynuacja) Kazimierz Kamieński „Huzar”. Nowością mają być dwie srebrne monety (także o nominale 10 zł) w ramach tematyki indywidualnej “30-lecie pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych” oraz “Pamięci ofiar stanu wojennego”, jednak nie wiadomo jeszcze jak będą wyglądać.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją – przypomina Narodowy Bank Polski.

Komentuj temat: “Banknot z Kaczyńskim” – Dołącz do nas na Facebook lub Twitter i bądź na bieżąco #wbankowosci.

Total
0
Reakcji