Będzie wsparcie dla branży autokarowej. Przedsiębiorcy pogrążeni w kryzysie doczekali się uwagi rządu i prezydenta Andrzeja Dudy. Na piątkowym spotkaniu, w którym udział wzięli jej przedstawiciele, omawiano sytuację firm i instrumenty pomocowe, które mogą zostać zastosowane.
Sytuacja firm przewozowych
Jak pisaliśmy już kilka tygodni temu, branża przewozów autokarowych praktycznie od początku tego roku jest w dramatycznej sytuacji. Zgodnie z przekazywanymi nam informacjami, spadki obrotów sięgnęły nawet 98 proc.
– Spadek jest spektakularny. W tej chwili wynosi od 50 do 98 procent. – mówił pod koniec października Maciej Socha ze stowarzyszenia STEKTRA wskazując wyniki badania, które przeprowadzono na 373 firmach.
Właściciele firm transportu autokarowego w dramatycznych protestach apelowali do rządu o to, aby pochylił się nad nią, bo – jak informowali – „nie mają już co do garnka włożyć”, a kolejnego lockdownu nie będą w stanie już przetrwać.
W wystosowanym do rządzących apelu opracowali sześć postulatów, które w ocenie jej przedstawicieli pomogą większości firm przetrwać do następnego sezonu.
Są to m.in.:
- dopłaty (na wzór) czeski, niemiecki, austriacki) do autobusów uzależnione od klasy emisji spalin i wielkości pojazdu;
- odroczenia (na wzór węgierski) płatności rat kredytów i leasingów do czerwca 2021;
- dodatkowa pula środków PFR do wysokości 24 proc. obrotu (na wzór hiszpański);
- umorzenia w całości subwencji PFR dla branży autokarowej;
- przedłużenia zwolnienia z ZUS o kolejne 3 miesiące, aby utrzymać miejsca pracy;
- dopłaty do wynagrodzeń i przestojowego (na wzór europejski) dla firm doświadczających spadku przychodów w wysokości co najmniej 70 proc.
Będzie wsparcie dla branży autokarowej
Na piątkowym spotkaniu prezydenta z przedstawicielami branży autokarowej omawiano sytuację firm transportowych oraz możliwości udzielania wsparcia tej branży.
Analiza możliwości wsparcia dla branży przewozów autokarowych w dobie pandemii #Covid_19 – to temat dzisiejszego spotkania @prezydentpl @AndrzejDuda, min. @OlgaEwaSemeniuk, prezes @BGK_pl @BDaszynska, wiceprezesa @AgencjaRozwoju @PaweKolczynski z przedstawicielami tego biznesu. pic.twitter.com/G2wP1Dh60D
— Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (@MRPiT_GOV_PL) November 27, 2020
W spotkaniu udział wzięli – prócz Andrzeja Dudy – Olga Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu i Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.
Do rozmów odniósł się na Twitterze Paweł Kolczyński. Wiceprezes ARP napisał, że zaproponowano na nim „nowy instrument wsparcia płynności przewoźników służący obsłudze umów leasingowych”.
Dzisiejsze rozmowy z przedstawicielami branży przewozów osobowych z udziałem @prezydentpl ARP zaprezentowało nowy instrument wsparcia płynności przewoźników służący obsłudze umów leasingowych! Szczegóły wkrótce! https://t.co/wLUQ9gmlVj
— Paweł Kolczyński (@PaweKolczynski) November 27, 2020
Poprosiliśmy wiceszefa Agencji o przedstawienie kilku szczegółów, jednak na te – zgodnie z odpowiedzią – poczekamy do poniedziałku.
Musimy domknąć wpierw jeszcze kilka szczegółów.
– napisał w odpowiedzi dla Bizme.pl Paweł Kolczyński.
Możliwa zatem aktualizacja. Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności przedsiębiorców i wspieraj Bizme swoją obecnością.